Kullanılmış Makine İzinleri

Kendi ihtiyacı için İmalat Sanayii üretim tesisinde kullanmak üzere ithal edilecek “Eski, Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Makine ve teçhizatlar” için Bazı makineler hariç İthalat İzni alınması gereklidir.Kullanılmış (2. El) makine ithalatlarınız için 4M’ e danışmadan sipariş vermeyiniz.

 Kullanılmış makineler; Türkiye’de üretilmeyen veya belirli bir sürede üretilmesi mümkün olmayan makinelerdir.

Ticaret Bakanlığı  kullanılmış makine ithal izni onaylanması için teknik özellikleri, kullanımı, üretim kabiliyeti vb.özelliklerini karşılayacak makinenin;

 1. Yerli imalatının yapılıp yapılmadığı,
 2. 6 Ay içinde teslim edebilme kabiliyeti,
 3. İthal edilecek makinenin belirtilen özelliklerine rağmen Yerli imalatçının imal edildiği cevabını vermesi İthal izin verilmesini engelleyebilir veya geciktirebilir.

Makine siparişi vermeden ve makineniz gümrüğe gelmeden önce Kullanılmış Makine ithalatlarınızda problem yaşamamak için
4M Teşvik uzmanlarını aramaktan ve bilgi almaktan çekinmeyiniz.

ÖNEMLİDİR!!

Yatırım Teşvik Belgesi olan firmalar kullanılmış makine izni mevzuatında yer alan EK-1 ve EK 2 deki makinelerin kg/ $ olarak kısıtlaması olmadan  yatırım teşvik belgesine eklenerek kullanılmış makine alımı yapabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesine sahip şirketler, Gümrük + KDV ve KKDF ödemeden Kullanılmış Makineleri Yatırım Teşvik Belgelerine ilave ederek ithalat yapabilirler.

Kullanılmış Makine izni için bakanlık sisteminden başvuru yapıldığı için 4M ızmanları e imza kartına yetkilendirme başvurusu yapılmalıdır.

KULANILMIŞ MAKİNE İZNİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

 1. Kapasite raporu
 2. İmza sirküleri
 3. Vergi Levhası
 4. Mevcut durumu gösteren son ticaret sicil gazetesi veya faaliyet belgesi
 5. Proforma fatura(tercümesi ile birlikte)
 6. Makinenin model yılı mutlaka yazılı olmalıdır.
 7. Faturanın düzenlenme tarihi, başvuru tarihinden en fazla 3 ay öncesine ait olmalıdır.
 8. Makineleri tam olarak tanımlanabilmesi için her makinenin farklı cephelerden çekilmiş 4 adet (renkli) fotoğrafı (pdf)( ayrıca içerisinde marka,model,seri no ve üretim tarihi vb. açıklamayı gösteren en az 1 resim olacak)
 9. Bilgi talep ve detay formu (4M Danışmanlık tarafından firmanıza gönderilir.)

BAKANLIK UZMANLARININ İNCELENME SÜRECİ:

Ticaret Bakanlığı yetkilisi dosyanızı Türkiye’de imalatın olup olmadığını tespit için İhracatçı Birlikleri, Makine Birlikleri vb. kuruluşlardan görüş ister.

Bu süreç, yerli imalatçıdan imalatının yapılamadığı veya 6 ay içinde teslim edilemeyeceği yönünde yazılı cevap bekleme süresidir.

Dosyaların kurumda incelenme süreci yaklaşık 10-20 işgününü bulabilmektedir.

Bu nedenle, makineniz gümrüğe gelmeden önce özel ithalat izni başvurusunun yapılması ve sonuçlanması firmanız menfaatine olacaktır. Özel izin alınmadan makinenin gümrüğe gelmesi, gümrükte fazladan ardiye ödemenize hatta izin alınamaması halinde makineyi hiç çekememenize sebebiyet verebilecektir.

İZİN YAZISI:

Ticaret Bakanlığı, yeni uygulamasına göre, izne ilişkin referans numarası ve belge numarası elektronik ortamda ilgili Gümrük Müdürlüğüne ve firma mail adresine iletilmektedir. Ticaret  Bakanlığı’ ndan alınacak herhangi bir evrak bulunmamaktadır.

RET YAZISI:

İmalatçı firmalaradan yerli üretiminin yapıldığı ve 6 ay içinde teslim edilebileceği yönünde cevap alınması halinde, dosya ret yazısı yazılması için ilgili uzmana gönderilmektedir. Firmalara posta ile ilgili yazı gönderilir. 4M tarafından, posta takip numaraları firmalarımıza bildirilmektedir.

Detaylar için uzmanlarımızı aramaktan çekinmeyiniz.